Tulokset 2017

 

27. Kuortaneen Maastofinaali
Seinäjoen Seudun Urheilijat, EPU ry / kestävyysjuoksun kehittämisryhmä
23.-24.09.2017

 

N 6×1.0km sprinttiviesti
Loppukilpailu
1) Turun Urheiluliitto TuUL 22.49,6
1) Viivi Lankinen, 2) Anna Hyvärinen

1 – 3:56.8 Viivi Lankinen
2 – 3:41.0 Anna Hyvärinen
3 – 3:58.9 Viivi Lankinen
4 – 3:40.0 Anna Hyvärinen
5 – 3:58.1 Viivi Lankinen
6 – 3:34.5 Anna Hyvärinen

2) Lehtimäen Jyske / Seinäjoen Seudun Urheilijat LehtimJy 23.34,2
1) Sanni Taipalus, 2) Tiina Mäki-Panula

1 – 4:07.9 Sanni Taipalus
2 – 3:45.9 Tiina Mäki-Panula
3 – 4:04.1 Sanni Taipalus
4 – 3:37.0 Tiina Mäki-Panula
5 – 4:00.5 Sanni Taipalus
6 – 3:58.6 Tiina Mäki-Panula

 

Miehet Ritola 8.3km
Loppukilpailu
1) Jarkko Järvenpää TampPy 28.14
2) Joakim Träskelin VasaIS 28.45
3) Jan Kaas GamlakIF 28.51
4) Jonas Ingo VasaIS 29.04
5) Juha Järvelä KurikRy 29.46
6) Jonas Härtull GamlakIF 30.17
Nico Dahlbacka GamlakIF DNF

 

Naiset Ritola 5.0km
Loppukilpailu
1) Moona Korkealaakso LappUM 18.24
2) Aino Kivenmäki KuortKu 18.30
3) Klaara Leponiemi LempKiYU 19.05
4) Alisa Virtanen JyväskKU 20.12
5) Anne Rajaniemi LahdA 21.18
6) Viivi Lankinen TuUL 22.54
7) Jonna Rasi IlmajKi 27.58

 

P9 1.7km
Loppukilpailu
1) Eemil Saari JyväskKU 6.53
2) Vilho Mäki-Rautila IlmajKi 7.00
3) Luka Kykyri KälvTa 7.02
4) Aarne Hannikainen ViipU 7.17
5) Emil Appel MalaxIF 7.18
6) Leo Rajaniemi LahdA 7.18
7) Oula Kuusiluoma ParkU 7.38
8) Riko-Matti Jylhä HalsToi 7.40
9) Konsta Moisnik TampPy 7.41
10) Juuso Koski SeinäjSU 7.50
10) Waltteri Lehto JalasjJa 7.50
12) Vilho Tolonen TampPy 10.27
Riku Patana VetU DNS

 

T9 1.7km
Loppukilpailu
1) Iida Anttila NivU 7.42
2) Mirella Kärki SeinäjSU 7.48
3) Siiri Perälä TeuvRi 7.48
4) Janette Vähäoja TampPy 8.03
5) Nia Kytäjä LempKiYU 8.16
6) Fiia Karjanlahti IlmajKi 8.21
7) Roosa Aulamo TampPy 9.38
8) Josefina Lehtinen TampPy 9.50
9) Veera Paavola TampPy 9.58
10) Kerttu Manninen TampPy 10.19

Joukkuekisa:
T9 1.7km
1) Tampereen Pyrintö 19 ( 4. Janette Vähäoja, 7. Roosa Aulamo, 8. Josefina Lehtinen)

 

P10 1.7km
Loppukilpailu
1) Aapo Mäkiniemi LimNM 6.21
2) Aapo Virkajärvi KaipVi 6.24
3) Kalle Tossavainen JyväskKU 6.43
4) Kaleva Tyystjärvi VähänkVie 6.51
5) Konsta Vuorela JyväskKU 6.53
6) Joni Haapamäki SeinäjSU 7.24
7) Tomas Mehtonen ÄhtU 7.40
8) Eeli Ala-Lahti KangU 7.44
9) Matias Hietamäki SeinäjSU 8.11
10) Tuomas Lampinen TampPy 8.16
11) Oula Vuori TampPy 8.34
12) Leevi Ortju TampPy 8.45
Jani Tytärniemi ReisjPi DNS
Joakim Tuomola KestjNS DNS

Joukkuekisa:
P10 1.7 km
1) Tampereen Pyrintö 33 (10. Tuomas Lampinen,11. Oula Vuori,12. Leevi Ortju)

 

T10 1.7km
Loppukilpailu
1) Hetaliina Karkiainen KeurKi 6.48
2) Jiina Niemelä IlmajKi 7.06
3) Miranda Lehtimäki ForssSa 7.17
4) Nanna Kukkula KalVa 7.18
5) Mirva Näykki LapVi 7.26
6) Helinä Niskanen SuomRa 7.39
7) Sara Rajaniemi LahdA 7.54
8) Lotta Savilahti TampPy 8.06
9) Martta Nieminen TampPy 8.20

 

P11 1.7km
Loppukilpailu
1) Lauri Takala SeinäjSU 6.29
2) Veikka Yli-Härsilä JalasjJa 6.33
3) Eero Ranta LempKiYU 6.44
4) Anton Iso-Tuisku IlmajKi 6.47
5) Jesse Salo TampPy 6.47
6) Marius Riihimäki TampPy 6.54
7) Otso Luodeslampi LempKiYU 7.46
8) Leo Pasanen TampPy 7.57
Casper Kvist NokU DNS
Eero Lehto JalasjJa DNS
Jesse Riissanen TampPy DNS

Joukkuekisa:
P11 1.7km
1) Tampereen Pyrintö 19 (5. Jesse Salo,6. Marius Riihimäki,8. Leo Pasanen)

 

T11 1.7km
Loppukilpailu
1) Helmiina Saarikunnas LahdA 6.41
2) Malla Tuomola ForssSa 6.52
3) Emilia Reinikainen KalajJu 6.54
4) Monamaria Pyhältö TampPy 6.56
5) Christine Kuusisto JyväskKU 7.04
6) Lotta Hulkko JalasjJa 7.08
7) Miisa Tuomola ForssSa 7.15
8) Helmi Haavisto NokU 7.28
9) Serafina Karjanlahti IlmajKi 7.35
10) Vilja Hautaniemi LahdA 7.38
11) Sara Patana VetU 7.40
12) Anni Rantanen SeinäjSU 7.44
13) Milja Mäkiranta VähänkVie 7.49
13) Unni Leinonen TampPy 7.49
15) Olivia Kumara LaihLu 7.52
16) Emilia Timo LaihLu 7.54
17) Maija Kumara LaihLu 7.54
18) Oona Anttila VetU 8.23
19) Sorella Kärki SeinäjSU 8.25

Joukkuekisa:
T11 1.7km
1) Laihian Luja 48 (15. Olivia Kumara,16. Emilia Timo,17. Maija Kumara)

T12 1.7km
Loppukilpailu
1) Elma Hannikainen ViipU 6.14
2) Selene Rossi EspTa 6.14
3) Maisa-Kaisla Tuomola ForssSa 6.18
4) Jenni Johnsson LahdA 6.30
5) Helmi Karkiainen KeurKi 6.33
6) Minea Näsi SeinäjSU 6.42
7) Heta Virkajärvi KaipVi 6.46
8) Sirja Tyystjärvi VähänkVie 6.46
9) Birgit Tuomola KestjNS 6.47
10) Sini Hietamäki SeinäjSU 6.49
11) Iida Kujanpää TampPy 6.55
12) Jamira Suarez IFDrott 6.58
13) Anni Takamaa LapVi 7.09
14) Ciia Karlsson IFFemman 7.22
15) Sofia Lehtinen TampPy 7.43
16) Ellen Immonen JyväskKU 8.05
17) Vilma Pietilä TampPy 8.17
18) Elena Okkonen TampPy 8.19
19) Nea Yli-Peltomaa TampPy 8.57

Joukkuekisa:

T12 1.7km
1) Tampereen Pyrintö 43 (11. Iida Kujanpää,15. Sofia Lehtinen,17. Vilma Pietilä)

P12 1.7km
Loppukilpailu
1) Vikki Yli-Härsilä JalasjJa 6.18
2) Konsta Uuttera KestjNS 6.22
3) Anton Sabel IFFemman 6.34
4) Jani Mäenpää GamlakIF 6.43
5) Eeli Keckman KyrVoi 6.53
6) Mika Kärkkäinen KauhWi 7.09
7) Kaapo Torkko VähänkVie 7.30
Touko Kauppinen ReisjPi DNS

 

P13 3.3km
Loppukilpailu
1) Martti Majuri PuumVi 12.11
2) Patrik Järvinen TampPy 13.26
3) Pyry Lahtinen JyväskKU 13.46
4) Otto Ahonen TampPy 13.56
5) Otto Hirvilampi ÄhtU 14.21
6) Juho Virkajärvi KaipVi 15.07
Julius Aho HKV DNS
Rasmus Remesaho ToholU DNS
Reko Hakomäki VähänkVie DNS
Roni Rämä LahdA DNS

 

T13 3.3km
Loppukilpailu
1) Nora Kytäjä LempKiYU 13.12
2) Reija-Elina Jylhä HalsToi 13.18
3) Kiia Paavola JyväskKU 13.24
4) Sini Rajaniemi LahdA 13.39
5) Melissa Kykyri KälvTa 14.22
6) Ilona Saarikunnas LahdA 15.03
7) Joanna Haapamäki SeinäjSU 16.16
8) Hilla Niskanen SuomRa 16.20
9) Emmi Leinonen TampPy 18.19

 

T14 3.3km
Loppukilpailu
1) Venla Saari JyväskKU 12.34
2) Emma Hietaranta LappUM 12.55
3) Veera Mattila VammsVoi 13.30
4) Emma Rainio JyväskKU 13.37
5) Ronja Haavisto NokU 14.17
6) Emma Ranta LempKiYU 14.25
7) Jenna Maukonen SuolU 14.28
8) Inka Metsämäki SeinäjSU 14.36
9) Elvi Warwick KaipVi 15.39
10) Johanna Mäki-Tuuri TöysVe 16.07
11) Anni Riiheläinen PorvU 16.44

 

P14 3.3km
Loppukilpailu
1) Heikki Kumara LaihLu 12.02
2) Wäinö Hautala LahdA 12.08
3) Juho Seppälä SeinäjSU 12.35
4) Joona Rasi MaskKa 13.21
5) Tuukka Kupiainen TampPy 13.49
6) Ilari Hurskainen PälkLL 14.00
7) Markus Hernesmaa KannU 14.03
8) Uki Torkko VähänkVie 14.15

 

Nuorisoviesti 10×1.0km
Loppukilpailu
1) Seinäjoen Seudun Urheilijat 1 SeinäjSU 37.56
1) Inka Metsämäki, 2) Miiko Sivula,
3) Anni Rantanen, 4) Luukas Näsi,
5) Aleksi Hauhia, 6) Mirella Kärki,
7) Minea Näsi, 8) Nea Luhtasaari,
9) Saana Lappalainen, 10) Aapo Pasanen
2) Lahden Ahkera 1 LahdA 38.14
1) Ilona Saarikunnas, 2) Helmiina Saarikunnas,
3) Sara Rajaniemi, 4) Vilja Hautaniemi,
5) Minttu Kaukonen, 6) Leo Rajaniemi,
7) Otso Kaukonen, 8) Sini Rajaniemi,
9) Jenni Johnsson, 10) Wäinö Hautala
3) Vähänkyrön Viesti 1 VähänkVie 40,25
1) Meri Suomalainen, 2) Emma Rintamäki,
3) Kaleva Tyystjärvi, 4) Milja Mäkiranta,
5) Samuli Rintamäki, 6) Sofia Keski-Nikkola,
7) Tytti Vilpakka, 8) Sirja Tyystjärvi,
9) Reko Hakomäki, 10) Veera Hakomäki
4) Seinäjoen Seudun Urheilijat 2 SeinäjSU 43.06
1) Emilia Melender, 2) Aliina Ojaniemi,
3) Siiri Kvist, 4) Helmi Jaskari,
5) Oliver Metsälä, 6) Kristiina Kunnari,
7) Sonja Kunnari, 8) Jaakko Pihlaja,
9) Jenna Ojaniemi, 10) Juho Seppälä
5) Pihtiputaan Tuisku 1 PihtipTui 43.22
1) Nita Rasi, 2) Emma Hiironen,
3) Menna Turpeinen, 4) Ella Paananen,
5) Henri Hiironen, 6) Joel Pennanen,
7) Aliisa Marin, 8) Pinja Kananen,
9) Roosa Marin, 10) Lassi Hakonen

 

T15 3.3km
Loppukilpailu
1) Moona Korkealaakso LappUM 12.03
2) Alisa Virtanen JyväskKU 12.25
3) Heljä-Viivi Unkila FinnMR 12.44
4) Helmi Karjainen LempKiYU 13.13
5) Veera Hakomäki VähänkVie 13.17
6) Pinja Koivisto KauhWi 13.48
7) Venla Marjanen KaipVi 14.06
8) Sara Pentinmäki JalasjJa 14.28
9) Meri Suomalainen VähänkVie 15.26
10) Siina Sahlberg VähänkVie 15.53
11) Laura Laitila JalasjJa 17.16
12) Essi Leinonen TampPy 18.44
Iines Aho TuUL DNS
Kaisla Keiski KälvTa DNS

Joukkuekisa:

T15 3.3km
1) Vähänkyrön Viesti 24 ( 5. Veera Hakomäki,9. Meri Suomalainen,10. Siina Sahlberg)

P15 3.3km
Loppukilpailu
1) Santtu Heikkinen LempKiYU 11.56
2) Teemu Havimäki KurikRy 13.46
3) Nico Mäenpää GamlakIF 14.00
Aapo Pasanen SeinäjSU DNS

 

M17 5.0km
Loppukilpailu
1) Leevi Keronen LempKiYU 17.15
2) Petteri Mattila KauhajKa 17.49
3) Mikko Kärkkäinen KauhWi 22.36

 

N17 3.3km
Loppukilpailu
1) Lotta Mäkinen JyväskKU 12.53
2) Heljä-Viivi Unkila FinnMR 13.01
3) Venla Ranta LempKiYU 13.03
4) Nea Lilja JyväskKU 13.26
5) Anni-Sofia Ankkuri SeinäjSU 13.28
6) Anniina Mahkonen LempKiYU 13.51
7) Milla Ala-Lahti LempKiYU 14.13

N19 3.3km
Loppukilpailu
1) Lotta Sumuvuori SeinäjSU 12.43
2) Anna Hyvärinen TuUL 13.42
3) Siiri Möller SuolU 13.59
4) Tiina Mäki-Panula SeinäjSU 14.12
5) Sara Kivenmäki KuortKu 14.19
Alina Suomalainen KuortKu DNS
Lycke Karlsson VasaIS DNS